KAIRO

Acasă > Jurnal > Sănătatea Copilului

Cum mi-am luat nopțile înapoi, după o primăvară în care copilul răcea la fiecare două săptămâni.

Și partea grea? Mă simțeam vinovată noapte de noapte...
Claire Whitfield Verified De Andreea Macafi Social
24 June 2026 • 4 minute de citit

Ajunsesem să nu mai dorm noaptea...

Număram secundele dintre respirații și stăteam cu mâna pe pieptul lui, să-l simt cum se mișcă

Speriată de zgomotul ăla mic, înfundat din pieptul lui...

Răcea o dată la două săptămâni. Iar. Și iar. Fără pauză.

Avea puțin sub un an, era la a treia răceală din primăvară, iar eu îl umpleam de siropuri și nu se făcea mai bine.

Ai stat vreodată lângă copilul tău, făcând tot ce zice medicul, și tot nu se făcea bine?

Ai simțit vreodată distanța aia urâtă dintre ce auzi, „e doar o răceală, trece", și ce vezi cu ochii tăi, noaptea, în pătuțul lui?

Ai simțit vreodată distanța aia urâtă dintre ce auzi, „e doar o răceală, trece", și ce vezi cu ochii tăi, noaptea, în pătuțul lui?

Am trăit coșmarul ăsta o primăvară întreagă...

Nasul înfundat. Tusea de seară. Nopțile nedormite. Mucii pe care nu putea să-i scoată.

Cum se juca înainte ore întregi, iar acum se oprea după zece minute, plângea și voia în brațe.

Ceva nu era în regulă. Simțeam asta.

Dar fiecare drum la medic se termina la fel: „Analizele arată binișor, îi mai trebuie nu știu ce antibiotic nou și o să-i treacă..."

Doar că nu se făcea bine. Iar eu mă simțeam tot mai rău.

Eram obosită. Căutam pe net la 2 noaptea și aveam vreo douăzeci de siteuri deschise, eram prin toate grupurile de mame de pe Facebook

Articole pe care abia le înțelegeam, dar le citeam, că eram disperată după un răspuns.

Am încercat tot.

Am luat umidificator. Aspirator de muci. Dulapul nostru arăta ca o farmacie: siropuri, picături, vitamine, spray de nas, ceaiuri.

Nimic nu s-a schimbat.

Tot răcea la fel de des, aveam mai multe nopți nedormite decât dormite și cel mai nașpa la noi era tusea de seară care nu se mai termina

De muci nu mai zic...

Într-o noapte a tușit atât de rău încăt era cât pe ce să sunăm la urgențe, era roșu tot

Medicul de familie ne-a spus să mai adăugăm un sirop mai puternic, că poate își face efectul

Adică pe scurt, mai multe pastile... degeaba

Mă simțeam foarte frustrată că nu știam ce să fac și îl vedem cum se chinuie

Apoi, într-o noapte pe la 3, mi-a căzut fisa la ceva ce ignoram mereu.

Lucrul simplu care a schimbat totul la noi în casă

Stăteam și mă uitam la dulapul ăla plin de siropuri și mi-am dat seama ce făceam greșit de fiecare dată...

Problema lui Matei era una singură și pentru tuse și pentru nasul înfundat

Mai exact era sus în plămăni, mai exact căile respiratorii erau pline de mucus

Eu îi dădeam de feicare dată, ceva ce trecea prin tot corpul...

Siropul trece prin gură → stomac → ficat. Antibioticul la fel, plus că îi lovește flora din burtică.

Pentru o problemă care stătea de fapt în cu totul altă parte din corpul lui

Gândește-te puțin

E ca și cum dai foc la toată casa fiindcă arde o oală pe aragaz.

Tot corpul lui trecea prin chin, pentru ceva ce era doar sus, local.

Asta voiam de fapt, mai puține medicamente prin tot corpul.

Și am înțeles de ce nu funcționează mai exact soluțiile alea...

Când răcește, mucoasa din nas se usucă și ține mucusul gros lipit acolo și se blochează

De aia stă înfundat și nu poate respira...

Iar dacă rehidratezi mucoasa, mucusul se desprinde și se înmoaie.

Atunci îl poate sufla sau tuși afară, în loc să rămână blocat acolo

Asa se desfundă nasul și se calmează tusea...

Îmi lipsea un singur lucru, ceva cu care să faca sta acasă și pe care Matei să-l accepte fără plânsete că eram sătulă

Credeam că încercasem tot dar de fapt nu era așa

Doar lipeam plasturi pe o problemă pe care n-o atingeam unde trebuia...

Siropurile?

Treceau prin stomac și ficat, îi făceau rău în organism fără să-l ajute real la ce aveam noi nevoie

Picăturile de nas?

Lucrau local da, însă pe un copil așa mic nu era recomandat să-i dau mai des de câteva zile că creează dependență și după nu va mai putea să respire fără ele

Antiboticul?

Asta mă doare cel mai tare că i-am dat prea des însă m-am oprit de când într-o seară i-a cedat burtica și scaunele lui au fost dezastroase multe săptămâni la rând... am stat prin spital multe zile cu perfuzii ca să-și revină

Aveam un aerosol d-ăla mare, mi-l dăduse mama, avea compresor, dar Matei țipa de cum îl porneam că era zgomotos mai rău ca un uscător de păr

Îl scoteam când era deja rău, niciodată din prima seară

Nimic din ce am folosit până atunci nu îmi oferea ce aveam nevoie

Ceva local pe care să-l încep din prima seară, care să nu-i afecteze flora intestinală și să nu-l mai umplu de chimicale care îi creează dependență și îl afectează pe alte părți mai târziu când crește...

Când tratezi local, ajungi direct unde e problema, în nas și pe căile respiratorii

Folosești mai puține medicamente în restul corpului

Nu mai treci prin stomac, intestin, ficat și rinichi, nu-l mai chinui cu pastile și injecții și cel mai important nu-i mai dai flora peste cap

Iar serul fiziologic e fix pe ideea asta, nu e medicament, lucrează local și îl poți repeta liniștită la nevoie

Și face exact treaba aia: înmoaie mucusul gros și rehidratează mucoasa uscată, ca mucusul să se desprindă și să iasă.

De-aia se desfundă nasul și calmează tusea, doar că medicul nu-mi pusese în mână și aparatul potrivit

Cu cel vechi, zgomotos, totul era o ceartă

Aerosolul mic care a schimbat fiecare răceală la noi acasă, fără să-mi mai umplu copilul de pastile

Se numește Kairo

L-am căutat fiindcă voiam ceva mic și silențios, de folosit seara fără să-l sperii.

Dar diferență nu e că e mic, ci e tehnologia din el

Kairo folosește KR Piezo, tehnologia proprie a brandului

Asta face ca serul fiziologic să fie livrat mai fin și mai constant, să ajungă mai adânc și să curețe mai repede.

Nu e doar “încă un aparat mic cu acumulatori”, e gândit special să fie ușor de folosit cu copii

Durează vreo 15 secunde să începi să-i faci tratamentul

Doar pui ser fiziologic în rezervor, pui masca mică și apeși un buton

Aparatul face din ser o ceață fină, pentru inhalare. Matei o respiră câteva minute liniștit fără zgomotul care îl speria

E mega silențios așa că pot să-l folosesc și când e mai somnoros, aproape adormit

E mic, cu acumulatori și îl pot lua după mine în mașină sau când plecăm în vacanță

Un buton, fără furtunuri și fără să stau să caut priză la 2 noaptea.

Asta face Kairo acolo unde aparatul de aerosol vechi și mare pierdea

Duce serul fin și constant, local, într-un fel în care copilul îl acceptă.

Cu Kairo primești:

✔ Tratament local cu ser fiziologic, fără să-i creeze dependență

✔ Nimic prin stomac, ficat sau rinichi și fără să-i atingi flora intestinală

✔ Ceață fină, livrată constant prin KR Piezo, care înmoaie mucusul lipit

✔ Mucoasa uscată se rehidratează, mucusul se desprinde și nasul se desfundă

✔ Silențios și simplu, gata în 15 secunde

✔ Mic și portabil, cu acumulatori: acasă, în mașină, la bunici, în vacanță Fără promisiuni de miracol. Doar tratament local, pe care îl începi imediat.

★★★★★
4.9 | 24,328 recenzii
Kairo

Primii 100 de utilizatori de Facebook beneficiază de o reducere exclusivă:

Verifică stocul →

30-zile perioadă de probă

AVERTISMENT:

Având în vedere că producția este limitată și supusă unui control de calitate, este posibil ca acest produs să nu fie întotdeauna disponibil în stoc.

Încearcă-l cu perioadă de probă de 30 de zile →

Dar uite ce mă întreabă lumea cel mai des, ce m-am întrebat și eu de altfel:

1. Cu ce e diferit de aparatul vechi sau de de unul ca Oromed?

  • Folosește tehnologia KR Piezo, nu doar de mărime. Toate fac aerosoli, Kairo îi face mai fin și constant, ca să ajungă mai adânc. În plus e mic, silențios, portabil și ușor de folosit cu copii, având și un preț bun.

2. Pot să-l folosesc fără să merg de fiecare dată la medic?

  • Pentru ser fizilogic, mulți părinți îl folosesc acasă pentru mucusul din căile respiratorii, dar pentru orice alt medicament, recomandăm să urmăriți indicația medicului.

3. Înlocuiește mersul la doctor?

  • Nu. Kairo nu înlocuiește medicul, când e nevoie de medic, mergi la medic

4. O să-l accepte copilul?

  • La noi l-a acceptat din prima, fără nici să stau să-l conving pentru că e și plăcut pentru el fiind ceața așa fină.

5. E doar pentru când e rău de tot?

  • Nu, e de fapt de făcut din prima seară cu nas înfundat, de-aia e bine să îl ai în casă ca să fii pregătită când va fi cazul.

În câteva seri, dormea iar liniștit și nu ii dădusem niciun sirop

Am comandat aparatul, a venit în 2 zile

Soțul meu era sceptic zicea “încă un aparat”

L-am rugat să încercăm o seară cel puțin pentru Matei că poate funcționează

A zis da și în prima seară, Matei a stat liniștit fără țipete, fără luptă să-i țin masca la gură, i-am pus ser fiziologic și-am apăsat un buton.

A doua seară, nasul i s-a desfundat, a adormit mai repede ca de obicei

A treia noapte, tusea s-a calmat și m-am mai trezit o dată, nu de 10-15 ori pe noapte

După 5-6 zile răceala a trecut, fără să mai fac curse la farmacie, fără să-l mai îndop cu siropuri și FĂRĂ ANTIBIOTIC.

La următoarea răceală

L-am scos din sertar în prima seară și de atunci când începe să tușească seara, nu mai intru în panică

Că îl am mereu la îndemnă.

Asta a fost la noi. Nu îți promit că se va întâmpla identic și la tine, fiecare copil e diferit

Dar pot să-ți spun ce s-a schimbat pentru mine. Mi-am luat nopțile înapoi.

De ce îl țin în sertar tot anul, nu doar atunci când e deja prea târziu:

E un aparat pe care îl folosești ani la rând

La fiecare răceală, pentru copil, pentru tine sau chiar pentru bunici.

Îl încarci și e gata, fără să stai la priză

Cel mai bun moment să-l ai e înainte de următoarea noapte cu tuse

Nu în mijlocul ei, la 2 noaptea când ești deja în panică și nu mai ai ce să faci....

E mic și intră oriunde, in geantă, in mașină

Kairo se comandă direct de la brand și aveau 35% reducere→
Vezi oferta și ia-l să-l ai în casă din timp

Au și o perioadă de probă timp de 30 de zile, îl cumperi și dacă nu îți face copilul bine, vorbești cu ei și îți primești toți banii înapoi, ceea ce mi se pare foarte tare

Ai două variante data viitoare când îi începe nasul înfundat și tusea, seara în pătuț

Prima e cea pe care ai tot făcut-o până acum, la 2 noaptea scoți siropurile și pastilele și te rogi să îi treacă

  • sau scoți aparatul vechi de aerosol care e zgomotos și îl sperie
  • sau să te cerți cu el să înghită ceva pastilă pe care o scuipă jumătate

și care să-i afecteze stomacul, ficatul și rinichii inutil, pentru o simplă viroză și după să te întrebi: “chiar trebuia?”

Asta e varianta 1. Exact ce am făcut eu și probabil ai făcut și tu

Sau varianta 2.

Poți să apeși un buton și să începi local, în 15 secunde.

Poți să-l ajuți acolo unde e problema, fără să-i treci nimic prin tot corpul.

Poți să vezi singură cum respiră mai ușor și adoarme mai repede.

Să dormi și tu o noapte, fără să asculți cum respiră prin nas.

Să nu te mai simți vinovată că l-ai trecut prin tot corpul degeaba.

Nu-ți spun eu ce să faci cu copilul tău.

Îți spun doar ce s-a schimbat la mine când am început local, nu din panică.

Kairo nu vindecă nimic și nu înlocuiește medicul. Dacă se agravează sau respiră greu, mergi la medic.

Matei doarme. Eu dorm. Dulapul nu mai e plin de siropuri pe jumătate.

Matei doarme. Eu dorm. Dulapul nu mai e plin de siropuri pe jumătate.

Liniștea ta și a lui nu merită un singur buton apăsat la timp?

Vezi Kairo ca să-l ai pregătit înainte de următoarea noapte >